Slepé uctívání zapovězeného ovoce

128

Náboženství – (1) víra v člověku nadřazenou vládnoucí sílu a její uctívání (2) určitý systém víry a uctívání

Oxford Dictionary of English

Přesvědčení člověka o existenci něčeho většího, než je on sám, mělo vždy velkou sílu, ale v posledních deseti letech prošlo přerodem – od víry v cosi nehmatatelného k uctívání věcí hmotných. Zatímco někteří mohou v tomto spatřovat kapitalismus, jiní tuto změnu klasifikují jako přechod k modernímu konzumerismu. Na Adamovi s Evou se ukázalo, jak dokáže snědení zakázaného plodu změnit celý běh událostí, a přesně totéž učinila novodobá verze zapovězeného ovoce se soudobým konzumerismem. Přespávání před obchody, stání v nekonečných frontách a placení dvojnásobku toho, co by člověk za podobnou věc běžně utratil, se stalo periodickým úkazem, který se vyskytuje pokaždé, když Apple vydá nový model.

Nezáleží na tom, o jaký produkt jde. Může to být iPod, iPad, iPhone nebo Mac Air, uživatelé touží po kompletní výbavě. Trik je v tom, že ti nejvěrnější stoupenci se nespokojí s minulou verzí, chtějí za každých okolností tu nejnovější, a Apple si toho je dobře vědom. Vytvářením potřeb, o nichž jsme ani netušili, že je máme, přetváří nás, běžné zákazníky, v posedlé konzumenty, zpravidla postrádající soudnost. Nejen kvůli tomu, že se výrobky zlepšují – neuvěřitelně tenké, s pěkným designem, vysokým rozlišením obrazovek a vyspělým technickým zpracováním, zároveň i jednoduše ovladatelné –, ale proto, že nové vždycky předčí staré. Tedy pokud člověk není sběratelem starožitností.

Naprosto každý člověk pracující v marketingu alespoň jednou v minulých deseti letech slyšel příběh o úspěchu firmy Apple a mnoho lidí se pokusilo odhalit všechny ty postupy, jichž Apple používá. Proč? Přece proto, že jde o úkaz, u jehož počátku stojí jediný člověk. Člověk, který je slavnější než všichni američtí prezidenti dohromady. Steve Jobs možná nepatří mezi nejvřelejší nebo nejuvolněnější lidi na světě, ale je tím, kdo byl přesvědčen, že duševní obraz produktu, který si představoval, je možné proměnit ve skutečnost. Při hledání dokonalosti se mu podařilo způsobit revoluci na trhu.

Když byl iPod představen masám, lidi posedlo šílenství. Možnost přenášet více než dvě stovky skladeb na zařízení o velikosti poloviny lidské dlaně je přiměla věřit, že došlo k jakési zásadní transformaci. Jeden každý mladík, podnikatel i moderní matka si přáli mít ta slavná bílá sluchátka, podle kterých jste snadno rozeznali, že jejich nositel má po kapsách pestrobarevný iPod. Za jediný rok ovládl iPod 90 % trhu s osobními přehrávači hudby. U toho se ale Jobs nezastavil; něco mu totiž radilo, aby prozkoumával nové směry, obsazoval nové trhy. Když si mohli lidé nosit svou oblíbenou hudbu v iPodech, proč by ji nemohli mít i ve svých telefonech? A tehdy, v roce 2007, se zrodil iPhone. Tak podnikavý člověk, jakým Steve Jobs byl, nejenže znal lidské potřeby, ale spatřoval také výzvy, a ty více než úspěšně proměnil v další převratný vynález, kvůli němuž byli lidé ochotni stát celou noc ve frontě, aby byli mezi prvními, kteří jej získají.

U Applu se všechno točí kolem jednoduchosti. S jeho čistým a uhlazeným vzhledem, doplněným nenáročným operačním systémem, měli uživatelé Windows zpočátku potíže a nemohli si zvyknout. Zvykli si na něj však bezpochyby rychle. Jakmile jej získáte a pochopíte, už jej nebudete chtít za nic vyměnit. Uživatel osobního počítače Mac prohlásil: „Na produktech Applu je všechno jednoduché. Po přechodu od systému Windows k iOS jsem dobře přes hodinu hledal tlačítko Smazat. Nakonec jsem zavolal kamarádovi, který mi řekl jen tohle: chyť věc, kterou chceš smazat, a dej ji do koše. Prostě jen tak.“ Podle Stevea Jobse byla na jednoduchosti založena také strategie Applu ohledně iPadů: „To, co chceme udělat, je vložit neuvěřitelně skvělý počítač do knihy, kterou můžete nosit s sebou a s níž se naučíte zacházet během 20 minut.“ Pomocí této strategie se od doby, kdy se v regálech objevily první iPady, prodalo těchto přístrojů více než 225 miliónů.

Jistý druh víry a uctívání je v případě Applu více než patrný. V září 2014, pouhé tři dny po uvedení na trh, Apple oznámil, že prodal přes 10 miliónů nových iPhonů 6. Když si představíte ty obrovské počty prodaných produktů Apple, ptáte se sami sebe, jak daleko to až může zajít? Co stále utvrzuje lidi v přesvědčení, že každou a jakoukoliv věc, kterou Apple vydá, musí mít? Je to víra. A také slepé uctívání. „Jakmile si od Applu něco koupíte, už nikdy nebudete chtít nic jiného,“ tvrdí jeden uživatel Apple. Skutečnost je taková: protože pozice značky Apple je tak dobrá, nechtějí lidé působit dojmem, že si nemohou dovolit novou verzi, což by dali najevo, kdyby zůstali u té staré. Je více než úžasné, jak dobře se se svými „iPřístroji“ v ruce cítí, a výsledný tlak skupiny dělá pro Apple hotové zázraky. I slavné „I“, „Já“, dává vše jasně najevo. Tím, okolo nějž se všechno točí, jsem já, můj vkus, můj vnitřní a vnější obraz.

Naše Apple přístroje nyní shromažďují a ukládají každý představitelný střípek informace o nás. Fotografii, za niž se nejvíc stydíme, písničku, kterou jsme si pouštěli 167krát, hluboké úvahy, jež jsme sdíleli v poznámkách, a všechny ty alkoholické zprávy, které jsme pozdě v noci rozeslali. Vědí, co za aplikace jsme si stáhli z iStore, a doporučují nám ty, které se nám prý budou líbit ještě víc. Občas nás znají lépe, než se známe sami. To je důvod, proč je tolik uctíváme.

Lidé to nazývají konzumerismem, ale když je požádáte, aby jej definovali, zjeví se prostý symbol zapovězeného jablka. Z marketingového hlediska vytvořil Steve Jobs se svými lidmi dokonalý studijní případ a každý, kdo žije ve 21. století, by si jej měl nastudovat. Předpovědět lidskou potřebu dříve, než většina lidí vůbec zjistila, že nějaké potřeby má, nebo dokonce vytvořit potřebu, která dosud neexistovala, představuje mistrovské zvládnutí umění a vědy konzumerismu. Ale proměnit milióny lidí z obyčejných zákazníků ve vášnivě oddané stoupence, to je neuvěřitelný výkon, jakého může dosáhnout pouze podnik z nejvýjimečnějších.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...