Škola by měla poskytovat znalosti, které jsou nezbytné pro šťastný život

367

Tomáš Zahradník v jeho rodném městě ho lze právem považovat za místní celebritu. České noviny o něm uvěřejnily několik článků, kde byl označen za skutečný přínos pro reformu vzdělávacího systému. Tomáš nedávno odmaturoval na střední škole, kde se na rozdíl od většiny z nás k smrti nenudil a studoval jen ty předměty, které ho opravdu zajímaly. Tomáš Zahradník je jedním ze zakladatelů webového portálu prostredoskolaky.cz a i dobrým příkladem pro celou evropskou mládež. V rozhovoru pro Youth Time prozradil svůj vlastní přístup k mimoškolnímu vzdělávání.

Přišel jsi se svým vlastním vzdělávacím programem. Proč jsi se rozhodl jít proti konvenčnímu systému? 

Chtěl jsem dělat něco navíc, dostat se za hranice. Zajímal jsem se o fyziku a mimo školu byla spousta příležitostí, jak se rozvíjet. Abych je mohl využít , potřeboval jsem mít víc času. Vedení školy mi umožnilo studovat s individuálním studijním plánem, a nemusel jsem tedy docházet na každou hodinu. Každý student má právo to udělat také tak. Rodiče respektovali moje rozhodnutí, protože chápali, že jsem si vytvořil individuální plán ne proto, abych studoval méně, ale více. Paní ředitelka mě podporovala a vyučující mi individuální plán dokonce pomohli sestavit. Jsem vděčný svým učitelům za to, že mi neházeli klacky pod nohy. Naopak, byli po celou tu dobu velmi vstřícní.

Jaké jsou podle tebe výhody a nevýhody klasického vzdělávání? Proč ti středoškolské osnovy nepřipadaly dostačující?

Například jsme byli zahlcení teorií mezinárodních vztahů. Proč ale nestudovat tyto vztahy skutečnou praxí, třeba účastí na Pražském studentském summitu? Tady budete mít možnost zastupovat svoji zemi a snažit se pro ni vyjednat co nejlepší podmínky. Mimoškolní vzdělávání nabízí konkrétnější a metodicky různorodější odborné znalosti než konvenční školy. Je kvalitnější, protože studenti i vyučující jsou do celého procesu mnohem víc zapálení. Umožňuje studentům jít do hloubky jejich zájmu, což v rámci školy není možné. Kromě toho mimoškolní vzdělávání dává možnost navázat vztahy s lidmi z celého světa, kteří mají stejné zájmy.

Chtěl by ses ty osobně zapojit do reformy středních a vysokých škol?

Určitě! Otevřel bych školy skutečnému světu a transformoval je tak, aby poskytovaly znalosti, které jsou nezbytné pro šťastný život každého z nás. Ostatní předměty by měly být volitelné. K tomu je nutná důkladná analýza moderního vzdělávacího systému, do nejmenšího detailu.

Co plánuješ v nejbližší době?

Mimo školu funguje jeden platební systém. O tuhle věc se nesmírně zajímám a našel jsem si možnost stáže v Československé obchodní bance. Také se účastním startupu nazvaném September Projects, který vyvíjí placené aplikace. V září začnu studovat informatiku na matematicko-fyzikální fakultě. Jako součást studia bych chtěl vyvíjet vzdělávací aplikace. Abych řekl pravdu, zajímám se o tolik věcí, že je těžké teď říct, čím se budu zabývat v budoucnosti. Rád bych založil střední školu, organizoval nějaký velký realitní projekt nebo i olympijské hry!


Warning: A non-numeric value encountered in /web/htdocs4/youth_timeeu/home/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...