Škola by měla poskytovat znalosti, které jsou nezbytné pro šťastný život

Tomáš Zahradník v jeho rodném městě ho lze právem považovat za místní celebritu. České noviny o něm uvěřejnily několik článků, kde byl označen za skutečný přínos pro reformu vzdělávacího systému. Tomáš nedávno odmaturoval na střední škole, kde se na rozdíl od většiny z nás k smrti nenudil a studoval jen ty předměty, které ho opravdu zajímaly. Tomáš Zahradník je jedním ze zakladatelů webového portálu prostredoskolaky.cz a i dobrým příkladem pro celou evropskou mládež. V rozhovoru pro Youth Time prozradil svůj vlastní přístup k mimoškolnímu vzdělávání.

Přišel jsi se svým vlastním vzdělávacím programem. Proč jsi se rozhodl jít proti konvenčnímu systému? 

Chtěl jsem dělat něco navíc, dostat se za hranice. Zajímal jsem se o fyziku a mimo školu byla spousta příležitostí, jak se rozvíjet. Abych je mohl využít , potřeboval jsem mít víc času. Vedení školy mi umožnilo studovat s individuálním studijním plánem, a nemusel jsem tedy docházet na každou hodinu. Každý student má právo to udělat také tak. Rodiče respektovali moje rozhodnutí, protože chápali, že jsem si vytvořil individuální plán ne proto, abych studoval méně, ale více. Paní ředitelka mě podporovala a vyučující mi individuální plán dokonce pomohli sestavit. Jsem vděčný svým učitelům za to, že mi neházeli klacky pod nohy. Naopak, byli po celou tu dobu velmi vstřícní.

Jaké jsou podle tebe výhody a nevýhody klasického vzdělávání? Proč ti středoškolské osnovy nepřipadaly dostačující?

Například jsme byli zahlcení teorií mezinárodních vztahů. Proč ale nestudovat tyto vztahy skutečnou praxí, třeba účastí na Pražském studentském summitu? Tady budete mít možnost zastupovat svoji zemi a snažit se pro ni vyjednat co nejlepší podmínky. Mimoškolní vzdělávání nabízí konkrétnější a metodicky různorodější odborné znalosti než konvenční školy. Je kvalitnější, protože studenti i vyučující jsou do celého procesu mnohem víc zapálení. Umožňuje studentům jít do hloubky jejich zájmu, což v rámci školy není možné. Kromě toho mimoškolní vzdělávání dává možnost navázat vztahy s lidmi z celého světa, kteří mají stejné zájmy.

Chtěl by ses ty osobně zapojit do reformy středních a vysokých škol?

Určitě! Otevřel bych školy skutečnému světu a transformoval je tak, aby poskytovaly znalosti, které jsou nezbytné pro šťastný život každého z nás. Ostatní předměty by měly být volitelné. K tomu je nutná důkladná analýza moderního vzdělávacího systému, do nejmenšího detailu.

Co plánuješ v nejbližší době?

Mimo školu funguje jeden platební systém. O tuhle věc se nesmírně zajímám a našel jsem si možnost stáže v Československé obchodní bance. Také se účastním startupu nazvaném September Projects, který vyvíjí placené aplikace. V září začnu studovat informatiku na matematicko-fyzikální fakultě. Jako součást studia bych chtěl vyvíjet vzdělávací aplikace. Abych řekl pravdu, zajímám se o tolik věcí, že je těžké teď říct, čím se budu zabývat v budoucnosti. Rád bych založil střední školu, organizoval nějaký velký realitní projekt nebo i olympijské hry!

Support us!

All your donations will be used to pay the magazine’s journalists and to support the ongoing costs of maintaining the site.

 

paypal smart payment button for simple membership

Share this post

Interested in co-operating with us?

We are open to co-operation from writers and businesses alike. You can reach us on our email at cooperations@youthtimemag.com/magazine@youthtimemag.com and we will get back to you as quick as we can.

Where to next?

I Sardinky Mají Hlasovací Právo

Proč musíme počítat s opicemi a virem chřipky, kdy je vliv lidstva na přírodu nepříznivý a kdy je naopak vyžadován, kdo jsou «nelidé» - to vše prozradil posluchačům francouzský antropolog…

Co se stalo s literaturou?

Ústředním záměrem literatury dneška je šokovat. Ohromit. Zabavit na pár hodin. Nic víc. Nic trvalého, nic nadčasového, a zejména nic, co by stálo za řeč. Vyprázdněná šeď, kdekým chrlená s…

Jak (ne)chápat feminismus

O feminismu se v poslední době hovoří hodně. Stále více lidí se také dovídá o nerovnosti mezi pohlavími. Mnoho slavných lidí, příkladně Emma Watsonová (vzor mnoha dívek a slavná herečka),…

Začíná konečně skleněný strop praskat?

Robin Wrightová, herečka a v současnosti nejpopulárnější představitelka v seriálu Dům z karet (House of Cards), se nedávno veřejně rozhovořila o překážkách, které její herecké kariéře stály v cestě. Coby…