Prosím vás, nedělejte to!

Narazíte na spoustu článků, které vybízejí mladého člověka, aby podlehl své vášni pro cestování a zanechal „normálního“ života. Podněcují vás, ať se vydáte na cesty, a přidávají i radu, abyste opustili svou práci a prostě vyjeli do světa. Prosím vás, nedělejte to! Zatím ne. Několik důvodů, proč není dobrý nápad zahodit všechno za hlavu a vyjet do světa.

Není nutné přijmout za svou kariéru klasické „od devíti do pěti“. Pokud vám vaše práce vadí a je vám jasné, že byste chtěli dělat něco jiného, nemusíte zůstávat v nenáviděném zaměstnání ani o minutu déle, než je nutné. Nedělejte ale žádná rozhodnutí, která nelze vzít zpět, dokud nepřijdete na to, co si vlastně chcete se svým životem počít.

Jistě, je příjemné podlehnout volání dálek a začít novou etapu své životní cesty. Než tak ale člověk učiní, musí naprosto přesně vědět, do čeho se pouští a že jeho životní sen neskončí na dně toaletní mísy, a to doslova, jak se přihodilo jistému páru z Jihoafrické republiky. Na webu sepsali svůj příběh o tom, jak se vzdali zaměstnání v reklamě, aby mohli cestovat po světě, ale ocitli se na mizině a v důsledku svého impulzivního rozhodnutí nakonec museli drhnout záchody.

Poznejte své důvody

„My všichni jsme cestovatelé. Každá vteřina je nové místo, kde jsme ještě nikdy nebyli.“
Při cestování jde obvykle o dobrodružství a zážitky, které získáváte, ne o místa, kam se podíváte, takže zkuste přijít na to, proč má pro vás zkušenost z nějaké jiné země automaticky větší hodnotu než to, co zažijete doma.

Zamyslete se nad tím, zda jen neutíkáte před něčím ve svém životě nebo třeba od práce, kterou nesnášíte, ale že skutečně vyrážíte proto, abyste na světě něco zažili.

Když se za dvacet let ode dneška ohlédnete zpět, co by mělo být to, čeho jste svou cestou dosáhli?

Zkuste v jediné větě shrnout, jak vidíte sami sebe, a především to, k čemu by vaše cesta měla být.

Než skončíte s prací a pustíte se na cestu, ujistěte se, že to podnikáte z dobrých důvodů. Pokud chcete zlepšit své šance na šťastný a úspěšný život, musíte si být jistí, k čemu vás to táhne.

Experimentujte

Co vás naplňuje a uspokojuje, zjistíte nejlépe tak, že budete různé věci zkoušet. Pokud jste v životě nedělali žádnou jinou práci kromě svého obvyklého zaměstnání, učit se novým dovednostem při cestování bude docela náročné a není reálné počítat s tím, že byste si v budoucnu něčím takovým dokázali vydělávat.

Psaní článků a blogů nebo pořizování fotografií je jedna věc, dokázat je prodat je ale něco úplně jiného. Naučte se obojí, zejména onen prodej, než se vrhnete do podávání výpovědí a oddáte se vzrušení nad nadcházejícím cestovatelským dobrodružstvím.

Shánějte si dočasná přidělení, externí pozice a různé tvůrčí práce, ať získáte nové zkušenosti a schopnosti.

Dokud jste ještě nikam nevyjeli, pokuste se začít s prací přes internet, která vám přinese nějaký zisk a umožní vám během cestování udržet si snesitelný životní standard.

Jeďte na dovolenou

Místo podávání výpovědí si vždycky můžete vzít nějaké to volno a podnikat kratší výlety.

Pokud potřebujete do svého života vnést změnu, sestavte si podrobný a metodický plán. Pokuste se přijít na to, jak se musíte zařídit, aby se cestování stalo součástí vašeho životního stylu.

Smyslem cestování je příležitost k osobnímu růstu a poznávání nových věcí, a také k lepšímu životu.

Nejdříve ze všeho zkuste, jestli by o tyto nové rozměry nešlo obohatit i vaše současné zaměstnání nebo vaše vysněná práce, kterou můžete získat, aniž byste někam jeli.

Cenným zdrojem příležitostí k experimentům se může stát také dlouhodobá dovolená.
Prověřte, jak dobře se umíte vypořádat s náročnými, nečekanými situacemi, a ze svých zkušeností si vezměte ponaučení.

Když člověk vycestuje za hranice, nezřídka to vede k přehodnocení jeho zážitků z domova a k jistému oživení láskyplného vztahu k místu, které opustil.

Poznejte své schopnosti

Šťastnější a úspěšnější život budete moci vést tehdy, když poznáte své silné stránky a své vrozené talenty. Odhaduje se, že až dvě třetiny z nás o svých vlohách neví.

Určité dovednosti a schopnosti se vám budou nesmírně hodit, až z práce odejdete. Je mnohem lepší začít se v nich zlepšovat ještě v době, kdy zaměstnání a pravidelný příjem máte.

Je to stejné jako skoro se vším ostatním v životě – všechno záleží na tom, jak budete připravení. Pokud v přípravách selžete, pak buďte připraveni na selhání.

 

Sepište si seznam

Zkuste si sepsat seznam všech lidí, kteří vás inspirovali, a míst, kam se chcete podívat, a podle něj sestavte cestovní plán.

Vytvořte si soupis těch, kteří se v životě úspěšně dopracovali tam, kde byste jednou chtěli být vy, a zjistěte, čím se vyznačuje jejich cesta k úspěchu při cestování. Poznejte toho o nich co nejvíce, zkuste přijít na to, proč a jak dokázali uspět tam, kde jiní selhávají, a pak si sestavte systém, jak je napodobit.

Seznam si udělejte také u těch neúspěšných. Z omylů a chyb druhých se dá poučit nejlépe.

Prostudujte si ty nejpozoruhodnější i ty nejhorší zkušenosti jiných cestovatelů a sepište si místa, která nejlépe vyhovují vašim zájmům.

Cestování do zemí, kde vypadává elektřina, není zaručený přístup k pitné vodě nebo chybí internetové připojení, vám nadhled nad svým životem získat nepomůže.

Ujistěte se, že víte o všech těžkostech hospodářské situace nebo kulturních odlišnostech, a zamyslete se nad tím, jak by mohly ovlivnit vaši výpravu za sebepoznáním, zlepšením sociálních dovedností či duchovním růstem.

Lidé kolem vás

V práci jste v kontaktu s lidmi z nejrůznějších míst. Navažte vztahy s vhodnými lidmi, kteří vám budou moci být během vašich cest nápomocní.

Lidé, s nimiž jste ve spojení, jsou to nejcennější, co máte. V některých případech dokonce ještě hodnotnější než to, co nabízíte. Pokud neznáte ty správné lidi, nikdo si vás ani nevšimne, i kdybyste nabízeli sebeskvělejší věc.

Udělejte si čas k navázání kontaktů a ujistěte se, že si vás lidé zapamatují, pro případ, že se na ně za pár let obrátíte.

Když budete podnikat kratší cesty, navažte kontakty ve městech, jež navštívíte. Obvykle tak získáte i tip na místa, která můžete navštívit později.

Naspořte si

Touha poznávat svět není sama o sobě k ničemu, pokud na to nemáte. Ve skutečnosti se člověk bez peněz dokáže jen horko těžko dostat, byť na druhý konec města.

Předtím, než necháte své práce, zkuste si našetřit, kolik jen půjde. Bude to potřeba, ať se v článcích na internetu říká cokoliv.

Přesvědčte se, že na bankovním účtu máte dost prostředků na pokrytí nákladů aspoň na několik měsíců.

Zejména ze začátku nestojí za to řešit běžné výdaje prací na volné noze. Vydělávání zabere spoustu času a vy se tak připravíte o požitek z cestování.

Než definitivně podáte výpověď, ujistěte se, že všechny tyto věci máte vyřešené. Mezi námi, začněte na tom raději dělat hned teď!

A tak zatímco ještě stále máte zaměstnání coby zdroj příjmů nutných k proměnění snů ve skutečnost, můžete pomalu začít sázet semínka stromu, v jehož větvích se bude jednou rozkládat váš lesní dům.

Photos: Shutterstock

Support us!

All your donations will be used to pay the magazine’s journalists and to support the ongoing costs of maintaining the site.

 

paypal smart payment button for simple membership

Share this post

Interested in co-operating with us?

We are open to co-operation from writers and businesses alike. You can reach us on our email at cooperations@youth-time.eu/magazine@youth-time.eu and we will get back to you as quick as we can.

Where to next?

I Sardinky Mají Hlasovací Právo

Proč musíme počítat s opicemi a virem chřipky, kdy je vliv lidstva na přírodu nepříznivý a kdy je naopak vyžadován, kdo jsou «nelidé» - to vše prozradil posluchačům francouzský antropolog…

Co se stalo s literaturou?

Ústředním záměrem literatury dneška je šokovat. Ohromit. Zabavit na pár hodin. Nic víc. Nic trvalého, nic nadčasového, a zejména nic, co by stálo za řeč. Vyprázdněná šeď, kdekým chrlená s…

Jak (ne)chápat feminismus

O feminismu se v poslední době hovoří hodně. Stále více lidí se také dovídá o nerovnosti mezi pohlavími. Mnoho slavných lidí, příkladně Emma Watsonová (vzor mnoha dívek a slavná herečka),…

Začíná konečně skleněný strop praskat?

Robin Wrightová, herečka a v současnosti nejpopulárnější představitelka v seriálu Dům z karet (House of Cards), se nedávno veřejně rozhovořila o překážkách, které její herecké kariéře stály v cestě. Coby…