IT zprávy, které vás překvapí

332

Zachraňte tajemství 

Prohlížeč Google Chrome se naučil, jak na sociálních sítích typu Facebook, Twitter nebo Reddit i ve službě Zprávy Google blokovat spoilery (příspěvky prozrazující zápletku) týkající se fantasy ságy Hra o trůny. Specializovaný doplněk k prohlížeči překryje nežádanou informaci černou barvou. Mezi spouštěči, které jej uvedou do chodu, patří samotný název seriálu, relevantní hashtagy nebo jména hlavních postav (v anglické podobě). O něco dříve byl spuštěn podobný doplněk pro prohlížeče, krátce před uvedením nového filmu Star Wars: Síla se probouzí. Minulý rok na jaře si firma Google také nechala patentovat mechanismus, který blokuje spoilery a uživatelům umožňuje stahovat knihy, filmy a seriály, a dokonce přesně zadat poslední sledovanou epizodu. Vynález je poté schopen všechny potenciální spoilery samostatně vyhledat a zablokovat.  

 

Přestal se internet rozrůstat?

Americký investiční fond Kleiner, Perkins, Caulfield & Byers zveřejnil 1. června zprávu s názvem „Internetové trendy“, podle níž se v několika posledních letech nárůst počtu uživatelů sítě Internet téměř úplně zastavil. Od roku 2015, kdy globální internetová populace dosáhla tří miliard uživatelů, nepřibyl síti prakticky ani jeden uživatel. Jedinou výjimkou je Indie: počet indických uživatelů internetu trvale bují, za loňský rok vzrostl o 40 %. Indie se po Číně stala druhým největším internetovým odbytištěm, přičemž Spojené státy americké nechala za sebou. Nárůst počtu uživatelů smartphonůtaké zdá se ztrácí obrátky; v roce 2015 dosáhl 23 % (ve srovnání s 35 % v roce 2014). Experti spojují tento pokles se zpomalováním celosvětového růstu HDP, který během uplynulých šesti let vykázal pomalejší růst než v průměru za posledních dvacet let.

 

Sociální média: usmrkanec poráží obra 

Denní návštěvnost Snapchat Messengeru dosáhla 150 milionů uživatelů a soudě podle tohoto ukazatele tak překonala sociální síť Twitter, kterou navštíví 140 milionů lidí denně. Za prosinec roku 2015 hlásil Snapchat 110 milionů uživatelů za den. Nárůst počtu uživatelů činí za posledních šest měsíců 40 milionů. Aplikaci Snapchat k odesílání videozpráv vytvořili v roce 2011 tři studenti Stanfordovy univerzity v Kalifornii. Byli to Evan Spiegel, Bobby Murphy a Reggie Brown. Ze dvou z nich už se stali miliardáři. Magazín Forbes odhadl na začátku roku 2016 jmění Evana Spiegela na 2,1 miliardy amerických dolarů.

Proti strachu smartphonem 

Softwaroví vývojáři z Ruska přišli s mobilní aplikací, která lidem trpícím aerofobií pomáhá se se strachem z létání vyrovnat. Software jménem SkyGuru poskytne pasažérům „živý“ komentář objasňující v reálném čase vše, co se během letu odehrává, včetně důvodů za tím. Podle internetové stránky aplikace je komentář založen na veřejně dostupných letových údajích, využívaných piloty chystajícími se k letu. Informace o daném letu jsou předem před vzletem staženy z internetu, pročež je aplikace schopná pracovat i v offline režimu po celou dobu pobytu pasažéra na palubě.

 

 

Vynález strážící před vynálezy

Americký umělec a programátor Chino Kim navrhl brýle, které znemožňují svému uživateli pohlédnout na obrazovku jakéhokoli elektronického zařízení. Princip projektu s názvem Screeners využívá brýlí potažených elektrochromovou vrstvou, která funguje jako ochranná clona vůči nežádoucím obrazovkám. Algoritmus sleduje směr, kterým se obličej majitele pohybuje, pomocí videokamery a vyhledává obrazovky smartphonů či počítačů nacházející se v zorném poli uživatele. V případě, že komplikovaná neurální síť takový předmět odhalí, vypne přísun proudu do elektrochromového potahu a brýle se automaticky zatemní téměř k neprůhlednosti. Jakmile obrazovka opustí zorné pole kamery, čočky se navrátí do čirého stavu. Vynálezce si podle vlastních slov vyrobil tyto „zatmívačky“ z toho důvodu, že už jej unavovalo ohromné množství obrazovek, mezi nimiž se pohybuje každý den.


Warning: A non-numeric value encountered in /web/htdocs4/youth_timeeu/home/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...