Domňoukaný svět: Jak si kočky podmanily internet

Znáte ten pocit, když si jdete na YouTube pustit nějakou hudbu a o čtyři hodiny později zjistíte, že sledujete už čtvrté video s kočkami?

Jen v roce 2014 byly na YouTube asi dva miliony videí s kočkami, které měly více než 24,6 milionu zhlédnutí. V roce 2016 se tyto počty se zvyšují tak, že každých devět sekund je na web přidána skoro hodina kočičích videí, a je to stále bláznivější.

Co může za kočičí popularitu na internetu? Podle Jessicy Gall Myrickové, odbornice na média z Indiana University v Bloomingtonu, sledování kočičího obsahu na webu vám pomůže uvolnit se a zvýšit energetickou hladinu. V loňském roce provedla studii nejpopulárnějších využití internetu a zjistila, že kočičí videa na YouTube jsou nejsledovanějším obsahem ve srovnání s jakoukoliv jinou kategorií. (Její studie začala shromážděním 7000 pravidelných odběratelů kočičích videí a pokračovala anketou. Respondenti odpovídali na otázky týkající se jejich návyků při sledování videí s kočkami na různých stránkách. Podle dřívějších výzkumů byla nejpopulárnější místa pro sledování YouTube, Facebook, a I Can Has Cheezburger. Jessica také požádala účastníky, aby popsali, jak tato videa ovlivňují jejich náladu).

Zjistila, že výsledky byly v naprosté většině pozitivní. Účastníci uvedli, že se cítili mnohem energičtější a pozitivnější poté, co shlédli on-line obsah s kočkami, než tomu bylo předtím. Tvrdili také, že cítí méně negativních emocí, jako je úzkost, otrávenost a smutek. Samozřejmě, po zhlédnutí svých oblíbených Internetových koček. Mnoho respondentů průzkumu uvedlo, že sledovali kočičí videa i v práci nebo při studiu, ale Jessica zjistila, že potěšení ze sledování videí s kočkami nejspíše přebilo pocit viny respondentů z prokrastinování: “I když se dívají na YouTube na kočičí videa a prokrastinují místo práce, emocionální odměna může lidem opravdu pomoci poté plnit těžké úkoly.”

Někteří majitelům koček se podařilo publikovat online a masově rozšířit obrázky a videa se svými miláčky. Známé chlupaté klubíčko jménem Lil BUB takto svému majiteli, Miku Bridavskému, změnilo život. Společně spustili nezávislý obchodní kanál, nabízející mikiny, značkové ponožky a hračky s motivem koček. Mají také své vlastní celovečerní dokumenty a vystupovali ve 12 epizodách on-line talk show s názvem Lil Bub Big Show, ve kterém hovořili s hosty jako Whoopi Goldbergová, Steve Albini, Robert de Niro, a také slavný YouTube morčetem jménem Little Prince. Samozřejmě, je toho více. Lil BUB má na YouTube přes 20 milionů zhlédnutí 900 000 facebookových fanoušků, 470 000 followerů na Instagramu a vydělala přes 200 000 na charitu pro zvířata.

Vzhledem k tomu, že Lil BUB není jedinou kočičí celebritou, měli bychom také zmínit některé z nejznámějších internetových koček:

Kočka Nevrla (Grumpy) je… dobře, abych byla upřímná, prostě nevrlá. Její oblíbené slovo je “NE” a soudě podle jejího výrazu to vlastně
myslí vážně. S touto kočkou není radno žertovat, ale zatím každý používá její obrázek v legračních situacích, kdy nejsou ochotni na něčem spolupracovat. Nicméně, musíme zdůraznit, že tato kočka se stala skutečnou celebritou – lidé s ní vytvářejí meme obrázky na denní bázi, na její jméno je ochranná známka a vystupuje v reklamně na kočičí jídlo.

Kocour Henri je rodilý Francouz – francouzský kocour, který mluví anglicky s francouzským přízvukem ve velmi poetickém a mírně aristokratickém stylu a na YouTube popisuje každodenní život. Je to filozofický kocour moderního věku, a můžete ho poznat podle jeho černobílé srsti a krásného kníru a nedbalého vystupování na každém z jeho videí. Jestli ho chcete rychle najít, stačí napsat “Cat Litterature “nebo” Litterate “ve svém prohlížeči, a on se určitě na vaší obrazovce objeví v celé své kráse.

Plukovník Mňau je jiný typ kočky. Je to totiž himálajsko-perský dlouhosrstý kocour s úžasnou srstí a je držitelem Guinessova světového rekordu z roku 2014 za nejdelší kočičí srst. I když má takový okouzlující účes, je to stále nejnaštvanější kočka, jaká existuje. To, čím je na internetu tak populární, jsou jeho přezdívky. Ty jsou buď “nejnaštvanější kočka na světě” nebo “Rozkošný hrůzostrašný diktátor “nebo” Podivuhodný piják skotské”. Soudě podle jeho vzhledu, určitě se ním nechcete potkat na své zahradě, protože by vás vyděsil k smrti.

Někdo říká, že kočky zahlcují internet, a musíme přiznat, že tento moderní výstřelek se trochu vymyká kontrole. Ale lepší jsou vtipné kočky než bombardování v Sýrii nebo povodně v Bangladéši, psychologové jistě budou souhlasit. Dokud se smějeme a sdílíme pozitivní obsah, děláme něco dobrého pro sebe i pro lidi, s nimž sdílíme tyto chlupaté tvory.

Photos: Shutterstock

Support us!

All your donations will be used to pay the magazine’s journalists and to support the ongoing costs of maintaining the site.

 

paypal smart payment button for simple membership

Share this post

Interested in co-operating with us?

We are open to co-operation from writers and businesses alike. You can reach us on our email at cooperations@youth-time.eu/magazine@youth-time.eu and we will get back to you as quick as we can.

Where to next?

I Sardinky Mají Hlasovací Právo

Proč musíme počítat s opicemi a virem chřipky, kdy je vliv lidstva na přírodu nepříznivý a kdy je naopak vyžadován, kdo jsou «nelidé» - to vše prozradil posluchačům francouzský antropolog…

Co se stalo s literaturou?

Ústředním záměrem literatury dneška je šokovat. Ohromit. Zabavit na pár hodin. Nic víc. Nic trvalého, nic nadčasového, a zejména nic, co by stálo za řeč. Vyprázdněná šeď, kdekým chrlená s…

Jak (ne)chápat feminismus

O feminismu se v poslední době hovoří hodně. Stále více lidí se také dovídá o nerovnosti mezi pohlavími. Mnoho slavných lidí, příkladně Emma Watsonová (vzor mnoha dívek a slavná herečka),…

Začíná konečně skleněný strop praskat?

Robin Wrightová, herečka a v současnosti nejpopulárnější představitelka v seriálu Dům z karet (House of Cards), se nedávno veřejně rozhovořila o překážkách, které její herecké kariéře stály v cestě. Coby…