Filozofie se vrací do ulic… aby se zachovala ve třídách

Do všeobecných voleb zbývá několik dní. Televizní kanály vysílají nejnovější projevy kandidátů a ulice Madridu jsou přeplněné rodinami s dětmi, které pořizují vánoční nákupy na poslední chvíli. V tu samou dobu ladí Marta (není to její skutečné jméno) v metru svou kytaru. Koncert začne během tří minut, což je odhadovaný čas příjezdu příštího metra. Marta a její přátelé trochu nervózně procházejí texty svých písní. Budou zpívat novou verzi vánoční koledy. Jedna minuta. Metro přijíždí. Dveře se otevírají. Tamburíny se rozezní. „Dámy a pánové, vážení cestující metra, jsme studenti filozofie a rádi bychom vám řekli, zazpívali, o současné situaci filozofie v naší zemi."

Tento projekt, označovaný #FilosofiaEnLaCalle (filozofie v ulicích), zahájili studenti filozofie, kteří jako reakci na poslední reformu vzdělávání španělské vlády žádají návrat filozofie a kritického myšlení do tříd. LOMCE (zákon o zlepšení kvality vzdělávání) je sedmou reformou školství za posledních pět vlád a podnítil široce rozšířenou opozici pracujích ve školství. Schválením legislativy, která učinila z filozofie volitelný předmět, jako náboženství nebo pokročilá matematika, se tento zákon bezprostředně dotýká zařazení výuky filozofie ve školách.

Představení v metru je nejnovější počin studentů filozofie a fakulty na Univerzitě Complutense v Madridu v posledních několika měsících. „Naším konečným cílem je, aby byly schvalovány spravedlivější reformy vzdělávání na základě konzultací s veřejností, takové, které budou opravdu směřovat k výuce kritického a nezávislého myšlení,” vysvětluje Laura Recuero, studentka filozofie na Complutense. „Jsme přesvědčeni, že tohoto nemůže být dosaženo bez filozofie, a proto požadujeme, aby to byl povinný předmět ve školách a nedegradoval na druhé místo.” Tímto způsobem se obrana znalostí stává nástrojem pro diagnostiku a řešení aktuálních problémů společnosti.

{youtube}fBkqCmTDsnA|600|450{/youtube}

#FilosofiaEnLaCalle začal v listopadu řadou přednášek v ulicích Madridu. Za podpory specializovaných učitelů se stovky lidí shromáždily na centrálních náměstích v Madridu na obranu filozofie. „I když to tak nevypadá, filozofie se zrodila jako pouliční umění. Vytváří vztah se společností, s přírodou a životem jako takovým, což nám umožňuje přemýšlet a vyměňovat si názory. I když se to může zdát elitářské a podivné, filozofie je z tohoto důvodu radikálně rovnostářská. Částečně je to způsobeno tím, že všichni můžeme myslet, i když někteří z nás tak nečiní. Znamená to nechat se oslovit tím, co si jiní myslí. Tímto způsobem je to forma lásky,” píše profesorka filozofie Marina Garces v nedávno vydaném článku s odvoláním na přítomnost touhy, řeckého slova „philein”, v kořenu slova „filozofie”. Profesorka Garces dále píše: „Touha po poznání není něco odtrženého od života, zahrnuje objevování světa.”

#FilosofiaEnLaCalle také pořádá přednášky ve školách. „Chceme, aby se zapojili ti, kteří byli LOMCE nejvíce postiženi. Navštěvujeme střední školy, abychom mluvili o filozofii, motivovali mladé lidi k účasti a informovali je o obrovském problému, který máme před sebou,” vysvětluje Guillem Matas, který nedávno přednášel na své bývalé střední škole. Při těchto událostech můžete vidět, jak velké předsudky lidé vůči filozofii mají. Říká se, že nemá smysl, že je k ničemu, že vám nezajistí práci, že není rentabilní. To jsou překážky, kterým Guillem čelí. Nový zákon volá po „drastickém snížení povinných předmětů humanitních a společenských věd a zaměření se na adaptabilitu profesního odvětví. Reforma chce konkurenceschopné studenty jakož i přeměnu učitelů na jakési trenéry, manažery talentů. “„Vzhledem k této skutečnosti se Guillem snaží prosadit důležitost kritického myšlení vysvětlováním studentům, že „transformace světa, od nejmenších aspektů až po ty největší, těží z filozofie.”

Projekt by také chtěl reagovat na požadavky, aby byla filozofie více zisková a relevantní v dnešní kapitalistické společnosti. Profesor Carlos Fernandez se domnívá, že filozofie se nemusí přizpůsobit společnosti, ale spíš by společnost měla být hrdá, že se filozofii věnuje. Nedávno napsal, že „filozofie se zabývá některými velmi důležitými záležitostmi, jako je příčina. Má-li společnost jiné zájmy, které jsou zásadním způsobem spojeny s trhem, je to problém této společnosti, ne filozofie samotné. Filozofie se ve skutečnosti stává důležitější než kdy jindy: společnost, která má jen ekonomické zájmy a nevěnuje se formám příčiny a logiky, je iracionální společnost, a proto i falešná a také nespravedlivá”.

Hnutí nabírá na síle. „Dochází k velmi pozitivním reakcím ze strany veřejnosti. Jejich podpora je obrovská. Píší nám z mnoha různých částí Španělska, a dokonce i ze zahraničí, podporují nás, abychom i nadále dělali to, co děláme,” říká Laura Recuero. Tato skupina chce nyní uspořádat setkání na téma filozofie, které se v březnu bude konat po celé zemi. „Doufáme, že oslovíme více lidí a budeme i nadále růst,” říká Laura, která se podílí na studentském hnutí poprvé. „Chtěla bych povzbudit všechny studenty, kteří vidí, jak se na jejich studium znovu a znovu útočí (státními reformami a škrty), spojit se s ostatními a něco dělat, cokoliv, aby převzali zpět svou roli ve školách a prokázali jejich vliv v ulicích, protože tato dvě místa nelze oddělit. Každý by měl udělat vše, co může, a požadovat lepší a spravedlivější systém vzdělávání.”

Photo: Shutterstock

Support us!

All your donations will be used to pay the magazine’s journalists and to support the ongoing costs of maintaining the site.

 

paypal smart payment button for simple membership

Share this post

Interested in co-operating with us?

We are open to co-operation from writers and businesses alike. You can reach us on our email at cooperations@youthtimemag.com/magazine@youthtimemag.com and we will get back to you as quick as we can.

Where to next?

I Sardinky Mají Hlasovací Právo

Proč musíme počítat s opicemi a virem chřipky, kdy je vliv lidstva na přírodu nepříznivý a kdy je naopak vyžadován, kdo jsou «nelidé» - to vše prozradil posluchačům francouzský antropolog…

Co se stalo s literaturou?

Ústředním záměrem literatury dneška je šokovat. Ohromit. Zabavit na pár hodin. Nic víc. Nic trvalého, nic nadčasového, a zejména nic, co by stálo za řeč. Vyprázdněná šeď, kdekým chrlená s…

Jak (ne)chápat feminismus

O feminismu se v poslední době hovoří hodně. Stále více lidí se také dovídá o nerovnosti mezi pohlavími. Mnoho slavných lidí, příkladně Emma Watsonová (vzor mnoha dívek a slavná herečka),…

Začíná konečně skleněný strop praskat?

Robin Wrightová, herečka a v současnosti nejpopulárnější představitelka v seriálu Dům z karet (House of Cards), se nedávno veřejně rozhovořila o překážkách, které její herecké kariéře stály v cestě. Coby…